Juostos – vienos iš seniausių, labiausiai paplitusių ir margaspalvių lietuvių liaudies audinių. Jų fragmentų bei audimo įrankių yra aptikta jau 13-16 a. palaidojimuose. Juostų reikėję labai daug. Jų estetinis vaizdas, paskirtis, tradicijos ir pritaikymas kasdieniniame gyvenime buvo glaudžiai persipynę. Išaustos juostos buvo vejamos į kamuolius ir dedamos į kraitines skrynias. Jos buvo vartojamos kaip drabužių dalys, raiščiai, papuošalai, retkarčiais – kaip pakinktų dalys. Juostomis susijuosdavo tiek vyrai, tiek moterys. Gražiausiomis moterys puošdavo galvas, kitomis pasirišdavo ilgus, plačius sijonus, kojines, susivarstydavo liemenes. Vyrai susijuosdavo marškinius, sermėgas, kailinius, trinyčius. Siauras pintas juosteles naudojo vyžų, naginių, baltų lininių kelnių raiščiams. Eidamos uogauti, moterys juostomis pasirišdavo krepšelius, pieno puodynes, lauknešėlius. Plačios austinės juostos buvo naudojamos vaikams vystyti. Juostų dovanojimas susijęs su įvairias liaudies papročiais. Jos nuo seno laikomos laimės, padėkos, prieraišumo simboliu. Jaunamartė juostomis išsipirkdavo sau kelią į „svetimą“ šalį. Važiuodama į vyro namus juostas rišdavo ant pakelės medžių, kryžiaus. Gražiausia juosta kūma vystydavo vežamą krikštyti kūdikį. Juostomis rišdavo prie lingės lopšį. Ja palydėdavo ir į kapus. Juostas aukodavo medžiams, tikint, kad juose gyvendavę dievai ir po mirties vėlės įsikurdavę. Juostos buvo audžiamos iš vilnonių ir lininių verpalų, kai kada kanapių, dilgėlių pluošto siūlų
Iš pradžių verpalus audėjos dažydavo natūraliais augaliniais dažais, vėliau – fabrikiniais. Dažams naudojo samanas, lapus, žiedus, žieves,šaknis. Naudoti priedai - pelenų šarmas, alūnas, mėlynasis akmenėlis, rūdys ir kita. Tokių siūlų spalvos švelnios: vyrauja įvairių atspalvių raudonos, žalios, violetinės, mėlynos, geltonos, rudos spalvos. Pradėjus naudoti cheminius dažus, spalvos paryškėjo, paplito violetinė, raudona.
Juostų plotis ir ilgis įvairus.
Juostų grožį sudaro raštai, jų kompozicija, spalvų deriniai, faktūra. Ornamentas yra palyginti paprastas, nesudėtingas, priklauso nuo audimo techninių galimybių, medžiagos ir kūrėjų sumanumo.